Stosowanie CO2 jako dodatkowego źródła dwutlenku węgla może znacząco wpłynąć na zdrowie i wzrost roślin w akwarium. Jednak wybór odpowiedniej butli CO2 to kluczowy element, który może mieć istotny wpływ na wygodę użytkowania i koszty związane z utrzymaniem akwarium. Poniżej przedstawiamy porównanie dwóch popularnych opcji: butli 6kg i mniejszych butli o pojemności 1,5kg, 2kg lub 4kg.

Butla 6kg:

Zalety:

 • Duża pojemność, wystarczająca na około rok użytkowania.
 • Koszt zakupu porównywalny z mniejszymi butlami.
 • Możliwość wymiany butli w wielu miejscach oferujących gazy techniczne, co pozwala na szybką i wygodną wymianę pustej butli na pełną.

Wady:

 • Duże gabaryty, co sprawia trudność w umieszczeniu jej w szafce pod akwarium.
 • Konieczność posiadania dodatkowej przestrzeni w domu na przechowywanie butli.
 • Wymaga częstszego napełniania, co może być uciążliwe w mniejszych miejscowościach, gdzie brakuje punktów napełniania.

Mniejsze butle 1,5kg, 2kg lub 4kg:

Zalety:

 • Małe gabaryty pozwalające na umieszczenie butli w szafce pod akwarium.
 • Estetyczny wygląd, który nie rzuca się w oczy w pomieszczeniu.
 • Idealne dla osób, które nie mają dużo miejsca do przechowywania.

Wady:

 • Koszt zakupu butli może być wyższy w porównaniu do standardowych butli 6kg.
 • Mniejsza pojemność wymaga częstszego napełniania.
 • W mniejszych miejscowościach mogą występować problemy z napełnieniem butli, a czas oczekiwania na napełnienie może być dłuższy.

Kwestia legalizacji butli

Każda butla CO2 ma określony termin ważności, który jest wyznaczany przez legalizację. Legalizacja butli jest niezbędna dla bezpiecznego użytkowania i zazwyczaj jest wykonywana co 8-10 lat. Koszt legalizacji wynosi zazwyczaj od 40 do 70 złotych. Wymagają tego przepisy bezpieczeństwa i każdego punktu, w którym można napełnić butlę.

Podsumowanie

Wybór między butlą 6kg a mniejszymi butlami CO2 zależy głównie od preferencji użytkownika, dostępności miejsca do przechowywania butli oraz częstotliwości wymiany. Obie opcje mają swoje zalety i wady, dlatego ważne jest dokładne przemyślenie swoich potrzeb przed podjęciem decyzji. Niezależnie od wyboru, pamiętajmy również o konieczności regularnej legalizacji butli, co zapewni bezpieczeństwo użytkowania i długotrwałe korzystanie z butli CO2 w naszym akwarium.

CZYTAJ  elektrozawór 1 2 cala

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *