Diody LED (Light Emitting Diode) stały się jednym z najpopularniejszych źródeł światła w akwarystyce, a ich technologiczny rozwój sprawił, że są one obecnie preferowanym wyborem wielu hodowców roślin wodnych. Jednak zanim podejmiemy decyzję o wyborze oświetlenia LED do naszego akwarium, warto zrozumieć podstawowe techniczne aspekty tych diod, a także różnice między nimi a innymi tradycyjnymi źródłami światła, takimi jak świetlówki.

Podstawowe zasady działania diod LED

Dioda LED to półprzewodnikowy element elektroniczny, który emituje światło pod wpływem przepływu prądu przez złącze p-n. Gdy elektrony przechodzą z obszaru o wyższym poziomie energetycznym do obszaru o niższym, emitują one energię w postaci światła. W przeciwieństwie do świetlówek, w których światło powstaje poprzez pobudzenie gazów, diody LED emitują światło bezpośrednio w wyniku przepływu prądu przez złącze p-n.

Różnice między diodami LED a świetlówkami

W przypadku świetlówek, światło powstaje w wyniku bombardowania powierzchni wewnętrznej rury szklanej gazami, co nazywa się zjawiskiem fluorescencji. Natomiast w diodach LED światło powstaje bezpośrednio w wyniku elektroluminescencji. Ponadto, widmo światła emitowanego przez diody LED jest zależne od natężenia prądu i składu chemicznego użytych materiałów, podczas gdy w przypadku świetlówek widmo zależy m.in. od składu luminoforu.

Strumień świetlny i jego znaczenie

Strumień świetlny jest jednym z parametrów określających moc emitowanego przez źródło światła i wpływający na jego jasność. Jednak warto pamiętać, że postrzeganie jasności jest subiektywne i zależy od wielu czynników, w tym od reakcji zmysłów ludzkich na bodźce. Mimo że niektóre publikacje akwarystyczne podają wartości natężenia światła w luksach, to ostateczne jego działanie na rośliny zależy także od jego widma emisyjnego.

Widmo emisyjne a jakość światła

W literaturze akwarystycznej często mówi się o widmie emisyjnym, czyli jakości światła emitowanego przez dany źródło światła. Nierozczepione światło białe składa się z różnych barw, a każda z nich ma swoje własne natężenie. Proporcje tych barw decydują o ostatecznym odcieniu światła. Dlatego ważne jest, aby wybrać oświetlenie, które zapewni odpowiednie widmo światła dla potrzeb roślin w akwarium.

CZYTAJ  zestawy akwarystyczne diversa startup z oświetleniem led

Podsumowując, diody LED stanowią wydajne i trwałe źródło światła dla akwariów, oferując wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi źródłami. Jednak zrozumienie ich podstawowych zasad działania oraz uwzględnienie aspektów technicznych może pomóc w wyborze odpowiedniego oświetlenia do naszego akwarium.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *