,NARODOWE CZYTANIE” W NASZEJ SZKOLE

,NARODOWE CZYTANIE” W NASZEJ SZKOLE

Tradycyjnie już nasza szkoła włączyła się do kolejnej, 8. edycji ogólnopolskiej akcji ,,Narodowe Czytanie”. W tym roku Para Prezydencka, pod której patronatem odbywa się ta akcja zaproponowała do wspólnego czytania nowele polskie. Z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta wybrane zostały następujące lektury:

1. Dobra pani Elizy Orzeszkowej

2. Dym Marii Konopnickiej

3. Katarynka Bolesława Prusa

4. Mój ojciec wstępuje do strażaków ( ze zbioru Sanatorium pod klepsydrą) Brunona Schulza

5. Orka Władysława Stanisława Reymonta

6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego

7. Sachem Henryka Sienkiewicza

8. Sawa ( z cyklu Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego

W specjalnym liście zachęcającym do udziału w tegorocznej akcji Pan Prezydent napisał, że jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi oraz refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Lektury te uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

Nasze wspólne czytanie rozpoczął dyrektor szkoły Mirosław Kowalski, który zaprezentował fragment ,,Katarynki” Bolesława Prusa. Wybrane fragmenty kolejnych utworów czytali uczniowie i nauczyciele, którzy wyrazili chęć zmierzenia się z zaproponowanymi nowelami. Tym razem, korzystając ze słonecznej, letniej jeszcze pogody, czytaliśmy na skwerku przed głównym wejściem do szkoły. Biorący udział w akcji uczniowie, ulokowani na materacach i kocach rozłożonych na trawie, mogli z przyjemnością oddać się słuchaniu czytanych fragmentów.

Wszystkim uczestnikom tegorocznego ,,Narodowego Czytania” dziękujemy za aktywny udział i zapraszamy za rok do wspólnego czytania ,,Balladyny” Juliusza Słowackiego.

Post Author: admin