Witamy na stronie ZSP Parczew !
Dzisiaj jest: 23.02.2018
Jak zaplanować karierę edukacyjno-zawodową? - porady dla gimnazjalistów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agata Golonka   
piątek, 27 marca 2015 00:34

Trwa ,,ROK SZKOŁY ZAWODOWCÓW", którego celem jest propagowanie szkolnictwa zawodowego. Z ciekawą inicjatywą wpisującą się w realizację tego celu wyszło Kuratorium Oświaty w Lublinie, proponując gimnazjalistom i ich rodzicom  oraz dyrektorom gimnazjów cykl spotkań pod hasłem ,,GIMNAZJALISTA NA ZAWODOWYM ROZDROŻU".

W poniedziałek 23 marca 2015 roku takie spotkanie odbyło się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim, na które zaproszeni
zostali uczniowie trzecich klas gimnazjum z powiatów: bialskiego, łukowskiego, parczewskiego, radzyńskiego oraz miasta Biała Podlaska. Celem spotkania było:

 

- poinformowanie dyrektorów gimnazjów o podjętych działaniach dotyczących doradztwa edukacyjno-zawodowego dla uczniów gimnazjów,

- promocja szkolnictwa zawodowego,

- zapewnienie gimnazjalistom i ich rodzicom dostępu do informacji edukacyjno-zawodowej (w tym bezpośredni kontakt z doradcami zawodowymi),

- upowszechnianie nowych narzędzi diagnostycznych i materiałów metodycznych wspomagających proces rozpoznawania predyspozycji i zainteresowań zawodowych uczniów,

- zaprezentowanie dobrych praktyk w zakresie zewnętrznego wsparcia szkół w obszarze doradztwa zawodowego.

Niewątpliwą zaletą spotkania były towarzyszące mu targi zawodowe, podczas których prezentowały się szkoły zawodowe i rzemieślnicy z terenu północnej Lubelszczyzny. Oczywiście nie zabrakło tam naszej szkoły, którą reprezentowali uczniowie z technikum fryzjerskiego z nauczycielkami przedmiotów zawodowych - paniami Agnieszką Piekarską i Joanną Szypulską oraz uczniowie z technikum żywienia i usług gastronomicznych z paniami - Mariolą Misiejuk i Agnieszką Hajbos, uczącymi przedmiotów zawodowych. Nad całością przedsięwzięcia czuwał pan dyrektor Mirosław Kowalski.

Gimnazjaliści i ich rodzice mieli możliwość obserwowania na żywo stanowisk pracy i czynności zawodowych charakterystycznych dla zawodów takich jak: fryzjer, kucharz, elektryk, mechanik pojazdów samochodowych, masażysta czy barman. Dodatkową atrakcją była możliwość wypróbowania sił w wybranym zawodzie, skorzystania z usług fryzjersko-kosmetycznych czy oddania się w ręce masażysty. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska prezentujące sztukę kulinarną, które oferowały degustację przygotowanych smakołyków.

Młodzież gimnazjalna miała też okazję spotkać się z doradcami zawodowymi i podpytać starszych kolegów, uczących się danego zawodu, co sprawia im trudności, a co daje satysfakcję w poznawaniu tajników wybranej profesji.

O randze spotkania świadczą obecni na nim goście, wśród których znaleźli się m.in.: Sekretarz Stanu w MEN Tadeusz Sławecki, wicekurator Kuratorium Oświaty w Lublinie Anna Dudek-Janiszewska, pełnomocnik Lubelskiego Kuratora Oświaty ds. szkolnictwa zawodowego Dorota Jaworowska oraz starostowie z powiatów: bialskiego, parczewskiego i radzyńskiego.

Obserwując duże zainteresowanie i zaangażowanie gimnazjalistów na zorganizowanym spotkaniu, pozostaje mieć nadzieję, że ułatwi im ono trafne podjęcie decyzji o dalszej ścieżce edukacyjnej, która zapewni im w przyszłości dobry zawód i satysfakcjonującą pracę.

 

 

/A.G./

 

Rozpoczęcie roku szkolnego

ZSP na Facebook

Warto zajrzeć

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie


PSZS

Aktualnie na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości