Witamy na stronie ZSP Parczew !
Dzisiaj jest: 23.02.2018
Wakacyjne zmagania z matematyką! PDF Drukuj Email

Wakacje 2011 były szczególnym okresem dla uczniów klasy II TM współpracującej z WSEI przy realizacji Projektu Szkoła Kluczowych Kompetencji. Mieli oni bowiem okazję wziąć udział w Wakacyjnych Obozach Naukowych, których głównym założeniem było połączenie wypoczynku w pięknych górskich miejscowościach z poszerzaniem wiedzy teoretycznej zdobytej w szkole oraz praktycznych umiejętności z zakresu matematyki.

 

 

Młodzież wypoczywała aktywnie pod czujnym okiem opiekunki Iwony Semeniuk w okresie od 17 do 23 lipca 2011 r. w ośrodku wypoczynkowym „Limba" w Poroninie.

Podczas WON realizowany był program merytoryczny i rekreacyjno – sportowy. Pierwszy – obejmował głównie zajęcia umożliwiające motywowanie uczniów do nauki matematyki poprzez ich aktywizowanie, organizację zajęć w sposób niekonwencjonalny w różnorodnych formach. Drugi – ukierunkowano na rekreację i poznanie regionów oraz kultury i obyczajów miejscowej ludności.

Zależnie od potrzeb zajęcia odbywały się zarówno w salach ośrodka, jak również w terenie. Prowadzone w ten sposób zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników, którzy aktywnie w nich brali udział. Wskazywanie na wiele praktycznych zastosowań matematyki sprzyjało rozwijaniu zainteresowań uczniów tą dziedziną nauki, wyzwalaniu aktywności uczestników oraz przełamywaniu ich uprzedzeń do tego przedmiotu. 
Zajęcia były prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów. Dominowały w nich metody aktywizujące, wykorzystujące m.in. różnorodne uzdolnienia uczniów i warunki lokalne, a także wprowadzające elementy rywalizacji między grupami. Jedną z tych metod jest metoda projektów, realizowana kompatybilnie z zaplanowaną tematyką. W ramach poszczególnych zespołów stosowane były formy pracy indywidualnej, grupowej i zespołowej, choć główny akcent położony był na aktywność ucznia. Zaproponowane formy pracy pozwalały na utrwalenie i poszerzenie wiadomości zdobytych w trakcie zajęć obowiązkowych oraz praktyczne wykorzystanie wiedzy i umiejętności, również w trakcie współpracy w ramach różnych grup i zespołów. 
Uczniowie poszczególnych zespołów pracowali w grupach czteroosobowych. Trenerzy merytoryczni przyjęli założenie, że w każdej z grup pracują uczniowie z różnych szkół. Podział ten służył integracji młodzieży i uczeniu się od siebie. 
Uwieńczeniem zajęć na turnusie był konkurs pt. „Matematyczny analfabeta w realiach dzisiejszego życia". Efektem pracy jednej z grup jest poniższy wiersz autorstwa Łukasza Pietruszewskiego

Szkoła Kluczowych Kompetencji na obóz nas wysłała
i takie nam właśnie postanowienie dała,
abyśmy się wspólnie poznawali i integrowali
oraz matematykę w dobrym świetle przedstawiali.

Są wakacje lecz my uczyć się lubimy,
wiele matematycznych sytuacji wam przedstawimy.
Przedmiot ten to przyszłość naszego pokolenia
i daje on nam wiele do myślenia.

W szkole cały czas liczyć i mnożyć trzeba,
taka jest edukacji największa potrzeba.
Na końcu roku w tym samym czasie 
każdy marzy i myśli o następnej klasie.

To jest Dorota – zawsze liczyć lubiła,
na obozie w górach się podszkoliła.
Ma fajne oczy i śmieszną fryzurę,
w szkole z matmy ma silną tróję.

A to jest Karolina i jej biała sukienka 
z wzorów matematycznych została wycięta.
Gdyby projektantka zasad matematyki nie znała 
ta sukienka tak ładnie by nie wyglądała.

Kaśka jest mądra i cała grupa to wie, 
swoją średnią w szkole liczy w każdy dzień.
Liczy, dodaje i się stresuje,
a ze sprawdzianów piątki otrzymuje.

Gdyby dziewczyny matematyki nie znały,
czy do chłopaków numer zapisać by umiały?
Oj chyba nie i głupio by im było,
a podrywanie chłopaków szybko by się skończyło, 

Pan kierownik obozu bilety kupuje
nikt się z tym człowiekiem nigdy nie targuje.
Maturalny przedmiot bardzo dobrze zna,
dla pewności zawsze kalkulator przy sobie ma.

Kiedy chodzisz do Tesco i kupujesz różne rzeczy, 
musisz wiedzieć ile dostaniesz reszty.
W tych czasach każdy łatwo zarobić chce 
i szuka frajerów, którzy na matmie nie znają się.

Kiedy chcesz iść w szkole na wagary, 
musisz obliczyć ile będą trwały 
godziny, minuty, sekundy – to też liczenie, 
a z tego wynika że ucieczki są dobre na myślenie.
Wszyscy uczniowie uczestniczący w Obozie otrzymali dyplomy potwierdzające zdobyte umiejętności, a także drobne upominki. 
Ponadto uczestnicy Obozu korzystali z szeregu dodatkowych atrakcji urozmaicających zajęcia dydaktyczne. Były to przede wszystkim różnego rodzaju zajęcia sportowe - od pieszych wędrówek po okolicznych górach, po wyjazdy na baseny termalne w Szaflarach. Oprócz tego młodzież uczestniczyła w wycieczkach krajoznawczych, m. in. do Małe Ciche, połączonych z poznawaniem miejscowej kultury, architektury oraz regionalnego środowiska gospodarczego. W Zakopanem zwiedzaliśmy Chałupę Sabały, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum Pod Kuźniczym Młotem, Galerię Zakopanego i Tatr. 
Podczas słonecznego, bezchmurnego dnia spacerując Gubałówką w stronę Butorowego Wierchu mieliśmy możliwość napojenia oczu widokiem Beskidu Wysokiego oraz Gorców. Z Gubałówki rozciąga się też wspaniały widok na całe Zakopane i panoramę Tatr. Dla tego jednego widoku warto było się tam znaleźć. Uwieńczeniem spaceru i wspaniałym relaksem był zjazd kolejką linową z Gubałówki na Butorowy Wierch. 
Podczas spotkania w formie posiady w Izbie Regionalnej w Murzasichle, gdzie w tradycyjnej chałupie góralskiej, której wystrój stanowią autentyczne zbiory sztuki podhalańskiej można było przez chwilę cofnąć się w czasie. Opowieści o pierwszych osadnikach, zwyczajach pasterskich, zbójnikach, muzyce i stroju przeplatane były grą na różnych instrumentach, pokazem tańca i humorem góralskim. Zakres tematyki i dowcip dostosowany był do wieku słuchaczy, a ilustracją do opowieści były bogate zbiory strojów, instrumentów, sprzętów pasterskich i gazdowskich. Dopełnieniem historii były przeźrocza, które ukazywały świat barwnych postaci związanych z regionem, tradycyjne budownictwo podhalańskie i styl zakopiański. Druga część slajdów to panoramy tatrzańskie i krótka wycieczka po górach z zaznaczeniem ciekawych miejsc i okazów fauny i flory. 
Podczas XXXVII Poroniańskiego Lata młodzież miała okazję podziwiać występy góralskich zespołów ludowych, fragment wesela góralskiego w wykonaniu wielopokoleniowego zespołu „Regle” im. Jana Jędrola i wyroby rękodzielnicze. 
Na długo w naszej pamięci pozostanie zapach oscypka i wspaniały krajobraz tatrzańskich szczytów.

 

Rozpoczęcie roku szkolnego

ZSP na Facebook

Warto zajrzeć

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie


PSZS

Aktualnie na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 82 gości